DEMENTSUSE KOMPETENTSIKESKUSE UUDISKIRI nr 3 jaanuar 2020 

 

 
 
 
 
 

Hea uudiskirja lugeja!

Eelmisel aastal sai valmis Dementsuse Kompetentsikeskuse koduleht, nüüd on võimalik kodulehte lugeda ka vene keeles. Selles uudiskirjas saate ülevaate Kompetentsikeskuse eelmise aasta tegevustest, samuti sellest, millest kõneldi Alzheimer Europe 2019 konverentsil ja mida pakub muusikateraapia. Anname ülevaate, milline näeb välja dementsuse küla Hollandis ning tutvustame, mis on kerge kognitiivne häire. Jälgige, kus toimuvad järgmised tugigrupid ja mida tehakse mälukohvikutes.  Head lugemist! 

 
 
 
 
 

Tagasivaade aastale 2019  

 
 

2019. aasta oli Dementsuse Kompetentsikeskusele (DKK) aktiivne tegevuste käimalükkamise aasta: jaanuaris avati infoliin, juulis avanes uuendatud kodulehekülg www.eludementsusega.ee ning samal ajal ilmus ka esimene veebipõhine infokiri, toimus kolm suurt konverentsi ning erinevates Eesti piirkondades korraldati 12 seminari.

loe edasi
 
 
 

Meie teenused

 

Venekeelne koduleht 

 
 

Eelmise aasta lõpust on võimalik kodulehte eludementsusega.ee lugeda ka vene keeles.  Vene keelde on tõlgitud olulisemad kodulehe tekstid ning ajapikku lisandub neid juurde. Seega hetkel samas mahus nagu on eestikeelne koduleht, vene keeles seda lugeda ei saa. Kodulehe keelt saad vahetada, kui klikid üleval paremal olevale linnukesele kas EST või RUS.

 
 
 
 
 
 

Aasta dementsuse info- ja usaldusliini avamisest 

23. jaanuaril täitus dementsuse info- ja usaldusliini

644 6440 avamisest 1 aasta. Võimalust anonüümseks nõustamiseks kasutas möödunud aastal 370 helistajat, kes on peamiselt dementsust põdevad inimesed ja nende lähedased.

loe edasi
 
 
 

Tugigrupid ja sündmused

Veebruaris toimuvad 11 tugigrupi kohtumised üle Eesti, sealhulgas avatakse uus tugigrupp Türil ja venekeelne tugigrupp Kohtla-Järvel. Igakuiselt ootavad dementsusega inimesi kunstiteraapiat pakkuvad taaskohtumised Kumus. Märtsis toimub ajarännak filmiklassikasse Tallinna Teletornis ning Viljandis korraldatakse teabepäev "Professionaalsuse, seaduslikkuse ja inimlikkuse haprad piirid".  

sündmuste kalender
 

Meie tegevusvaldkonnad 

 
 
 

5 nõuannet kuidas ennetada dementsust 

 
 

DKK värske trükis annab nõu, kuidas ennetada dementsust ning annab ülevaate sellest, mis vahe on kergel kognitiivsel häirel ja dementsusel. 

loe edasi
 

Prooviks linnaorienteerumist?

 
 

Füüsiline ja vaimne aktiivsus aitavad dementsust ennetada või selle süvenemist edasi lükata. Koostöös Ida-Tallinna Keskhaiglaga on Dementsuse Kompetentsikeskusel plaanis uurida, kas väikeses grupis orienteerumine võiks aidata vaimseid võimeid parandada. Orienteeruma ja uuringusse on oodatud 65-aastased ja vanemad inimesed. 

 
 
 
loe edasi
 

Milline on dementsusesõbralik keskkond

Lihtsate nippidega saab kodu või asutuse teha turvalisemaks ja õdusamaks. DKK-l valmis trükis soovitustega keskkonna kohandamiseks kodus ja hoolekandeasutuses.  

 
 
loe edasi
 

Stažeerimine hoolekandeasutuses

Stažeerimine on kättesaadav ja praktiline võimalus omandada uusi teadmisi, kogemusi või näha oma tööd teisest vaatenurgast.  EELK Tallinna Diakooniahaigla ja Koeru Hooldekeskus on avatud vastu võtma stažeerijaid teistest hoolekandeasutustest, et jagada oma kogemusi töös dementsusega klientidega.

loe edasi
 

Mida tehakse dementsuse teemal  Eestis ja maailmas

 

Muusikateraapia vägi    

Elu hooldekodus ei pea olema igav ja üksluine. Taanis asuvas Skovgården’i nimelises keskuses dementsusega inimestele rakendatakse edukalt muusikateraapiat ning korraldatakse kord nädalas tantsuõhtuid - avatud on baar, elanikud ja nende lähedased kuulavad muusikat ja tantsivad.  Muusikateraapia muudab lihtsamaks ja tähendusrikkamks nii hooldatava kui hooldaja elu.

 

loe edasi
 

Dementsuse küla Hollandis 

Weespis asub ainulaadne Hogeweyki Dementsuse Küla, mis toetab inimese iseseisvust ja säilitab tema varasema elustiili. Dementsuseküla kontseptsiooni vastu on hakatud huvi tundma rahvusvaheliselt, sest pikk tegutsemisperiood ning hea tulemus inspireerib üle maailma teisigi. Külaga käib tutvumas palju väliskülalisi ning seda mudelit on hakatud rakendama teisteski riikides, näiteks Kanadas, Prantsusmaal, Singapuris, Itaalias, Suurbritannias. 

loe edasi
 

Üritused

 

Rahvusvaheline Alzheimeri konverents 2019 Haagis - Väärtuslikud ühendused

 

 
 

Alzheimer Europe’i aastakonverentsi  nimi juhtis tähelepanu väärtuslikele ühendustele – olgu siis närvirakkude, organisatsioonide või inimeste vahel. Võtmesõnadeks olid ennetus ja kogukonnateenused - dementsusega on võimalik iseseisvalt elada, kui naabruskond on teadlik ja keskkond sobiv ning turvaline. 

 
 
 
loe edasi