Tagasi
Dementsuse infoliin 644 6440
KKK

Head praktikad

Viljandi haigla on Dementsuse Kompetentsikeskuse projektipartnerina keskendunud kerge kognitiivse häire (KKH) diagnoosimise toetamisele.  Aastatel 2018-2021 piloteeriti projekti käigus mitmeid tõenduspõhiseid sekkumisi.

Kerge kognitiivse häire varajasel diagnoosimisel on oluline roll perearstidel, kes võiksid märgata  ja kiiresti täidetava sõeltesti abil hinnata kerget kognitsiooni langust riskigrupi patsientidel ning vajadusel suunata patsiendi edasi neuroloogi konsultatsioonile. Läbi viidi pilootprojekt Viljandis viie perearsti ja pereõe abiga, kellele korraldati testimise koolitus ja nad said suunata patsiente dementsuse ala eksperdi dr. Ülla Linnamäe vastuvõtule.  Projekti tulemusena on Viljandi Haigla kavandamas jätkutegevusi.

Praktikas prooviti  ka tõenduspõhiseid või uuringutes tulemust näidanud sekkumismeetodeid kerge kognitiivse häire korral. Teadusartiklite alusel on dementsuse ennetamise parimaks strateegiaks sekkumised, milles kognitiivne ja füüsiline treening ning sotsiaalne ja emotsionaalne interaktsioon on ühildatud samasse programmi. Projekti käigus Viljandis läbi viidud tantsuteraapia kohta saab pikemalt lugeda SIIN.