Dementsuse Kompetentsikeskusel on suur rõõm teatada, et Dementsuse Sõprade liikumine kasvab jõudsalt. Vaid ühe nädala jooksul oleme viinud infotunde läbi kolmes erinevas piirkonnas – Hiiumaal Emmaste ja Kõrgessaare eakate päevakeskustes ning Avinurme Puiduaidas. Osalejateks olid nii kohalikud eakad kui ka sotsiaaltöö spetsialistid. Kokku osales infotundides 75 inimest, kellest 18 liitusid ametlikult Dementsuse Sõprade liikumisega.
Aitäh, et hoolite dementsusega inimestest ja nende peredest!
Dementsuse Sõprade liikumise eesmärk on tõsta ühiskonna teadlikkust dementsusest, julgustada märkama ja kaasama dementsusega inimesi meie igapäevaellu. Dementsusega inimesed on nagu kõik teisedki, kuid neil võib haiguse tõttu olla raske oma tundeid ja mõtteid väljendada. Liiga sageli jäävad nende vajadused ja valud tähelepanuta, sest puudub teadlikkus ja mõistmine.
Dementsuse Sõbra roll on olla teadlik, hooliv ja toetav – aidata näha inimest haiguse taga ning pöörata tähelepanu tema põhivajadustele.
Dementsuse Kompetentsikeskus, nagu ka rahvusvahelised organisatsioonid, soovitab kasutada igapäevases suhtluses ja meedias austavat keelt, rääkides „dementsusega inimestest“ või „mäluhäiretega inimestest“, mitte sildistavalt „dementsetest“.
Dementsuse Sõbraks võib saada igaüks. Selleks tuleb osaleda lühikesel seminaril, kus räägitakse dementsuse olemusest, põhjustest, suhtlemise metoodikatest, ennetusest ja abistamise võimalustest. Dementsuse Sõpradeks on nii üksikisikud kui ka kogukonna päevakeskuste eakad, hooldekodude töötajad ja mitmed ettevõtted. Sõprade panus võib olla individuaalne või kollektiivne – oluline on tahe aidata ja märgata.
Tänaseks on Eestis juba 370 Dementsuse Sõpra – see on märgiline number ja tõestus kasvavast hoolivusest meie ühiskonnas.
Järgmised infotunnid toimuvad veebis:
- 5. mail kell 16.00–17.00
- 12. mail kell 12.00–13.00
Osalemiseks saada registreerimissoov e-posti aadressile hs@dementsus.ee. Registreerunutele saadetakse infotunni liitumiseks vajalik link.
Loe lähemalt:
https://tai.ee/et/sotsiaaltoo/dementsussobralikkuse-kujundamine-eestis-ja-mujal