Kuidas veeta jõule?
Pühad on imeline aeg pere ja sõprade seltsis. Hoolitsedes dementsust põdeva lähedase eest võib tunduda, et kõike on liiga palju. Samas mõningase planeerimise ja kohandamisega võivad pühad olla meeldivad ja nauditavad kõigile. Jõulud on dementsusega inimestele väga olulised, sest siis meenub lapsepõlv ja tulevad esile ilusad mälestused ja inimesed otsivad ühendust läbi tunnete.
Valmista teised pereliikmed ja sõbrad kohtumiseks ette
Valmista teised pereliikmed ja sõbrad kohtumiseks ette, seda eriti siis, kui pole pikka aega üksteist näinud ja dementsusega inimese seisund on vahepeal muutunud. Kerge dementsuse sümptomeid ei pruugi sõbrad ja sugulased märgata. Kuid ka kerge dementsusega inimesel võib olla raske vestlust jälgida ja ta võib kippuda ennast kordama. Pereliikmed peaksid olema kannatlikud, hoiduma vestluse katkestamisest, mitte parandama ja andma aega mõte lõpuni rääkida. Samuti on sobiv rääkida dementsusega inimesega kaugematest mälestustest, mis talle meenuvad. Oluline on teada, lähiminevikus toimunud sündmused ei pruugi dementsusega inimesel meeles olla.
Raske dementsuse korral on käitumise- ja mäluprobleemid suuremad ja hea, kui saad külalisi enne kokku saamist informeerida kas suuliselt või kirjalikult. Dementsussündroomi põdeva inimese välimus võib olla muutunud ning tema käitumine võib olla ettearvamatu. Ta ei pruugi külalisi ära tunda ja võib neid kellegi teisega segamini ajada. Palu külalisi haigega käituda võimalikult tavaliselt ja naeratada, julgustavalt puudutada õlast või käest.
Tee pühadeks realistlikud plaanid, kaasa lähedasi korraldusse
Kui tavaliselt oled jõuluõhtuks külla kutsunud 15-20 inimest, siis hooldajana uues situatsioonis korralda asjad ümber ja paku vähesematele inimestele lihtsat einet. Lase teistel toetada ja korraldada näiteks õhtusöök või lase ennast üldse teiste poolt külla kutsuda. Üleväsimuse ennetamiseks on hea, kui võõrustad ise vähem külalisi. Kui oled peo võõrustaja, siis anna sugulastele ja sõpradele teada, et pead eelkõige hoolitsema lähedase eest ja ei suuda pakkuda pühadeks sama, millega külalised olid eelnevatel aastatel harjunud. Selgita, et vajad abi ja sel aastal tuleb pidu teistsugune.
Kui dementsusega lähedane on õhtuti segaduses või agiteeritud, siis korralda asjad ümber nii, et kohtute pühade ajal pereliikmete ja sõpradega pigem hommikupoolsel või lõunasöögi ajal. Mitmed väikesed sündmused võivad olla paremad kui üks suur pidu.
Ülesöömise vältimiseks vähenda piparkookide ja maiustuste ja muude toiduainete üle kuhjamist lauale.
Mõtle tavapärastele tegevustele pühade ajal, ka religioossetele. Soovib su lähedane kuulata jõululaule või minna kirikusse?
Kaasa dementsusega inimene pühade tegemistesse
Püüa aru saada, mis toob dementsusega pereliikmele seoses jõuludega meeldivaid emotsioone – kas need on vanad jõululaulud, vanad jõuluteemalised filmid või pildialbumid? Kui võimalik, siis kaasa teda võimetekohaselt toidu valmistamisel, kingituste pakkimisel, kuuse ja kodu kaunistamisel, laua katmisel jõulukaartide meisterdamisel. Ole ettevaatlik vilkuvate kaunistustega, need võivad ehmatada ja ole ettevaatlik ka toitu meenutavate kaunistustega, mida dementsusega inimene võib söögiks pidada. Pühade ajal on vajalik säilitada tavapärane päevarežiim ning teha puhkepause ja uinakuid.
Kingitused
Räägi külalistega enne läbi, soovitades dementsusega inimesele kinkida ohutuid ja vajalikke kingitusi, näiteks nagu mugavad riided, lemmiktoit, fotoalbumid jm. Perel ja sõpradel tasub meeles pidada, et dementsusega inimese põhilisele hooldajale on parimaks kingituseks on vaba aeg! Head on ka kingitused, mis aitavad hooldajal endaga ja lähedase hooldusega igapäevaselt paremini hakkama saada.
Võta aega iseendale!
- võta aega puhkuseks – puhka ise ja lase lähedasel puhata;
- võimalda endale aega meeldivate asjade tegemiseks;
- keskendu headele asjadele;
- tunnusta ennast, et tuled toime lähedase eest hoolitsemisega!
Kui lähedane on hooldusasutuses
Osale koos lähedasega jõuluüritustel. Vii jõulutoitu lähedasele ja ka teistele hooldusasutuse elanikele. Laula pühade laule ja püüa ka teised kaasa haarata. Loe jõululugusid ja luuletusi valjusti ette. Kui ei ole võimalik lähedast hooldekodus külastada, siis võid saata postkaardi ja foto, sest seda on hea korduvalt vaadata ja lugeda. Jõule saab ka tagantjärgi tähistada näiteks jaanuaris, sest dementsusega inimesele on kõige tähtsam sündmus ise, mitte aeg. Rääkige personaliga pühadest ja lähedase eelistustest meenutused möödunud aegadest võivad olla määravaks meeleolu loomisel; laulmine ja muusika kuulamine võib olla meeldiv ühine tegevus; ühine piltide vaatamine ja lemmikraamatu lugemine aitab täita ühist aega; käe hoidmine ja silitamine, kerge massaaž, juuste harjamine või muusika kuulamine on tegevused, mida sügava dementsusega inimesed võivad nautida.
Juhised ja soovitused jõulude turvaliseks veetmiseks, samuti kõigi pereliikmete vajaduste arvestamiseks, on koostanud Hanna-Stiina Heinmets, Ivi Normet ja Chris Ellermaa.