Üle Eesti tegutseb 18 dementsusega inimeste lähedaste tugigruppi

MTÜ Elu Dementsusega eestvedamisel tegutseb üle Eesti juba 18 tugigruppi. Tallinnas kogunevad dementsusega inimeste lähedased viies erinevas paigas: Pirital, Mustamäel, Haaberstis, Nõmmel ja Lasnamäel (venekeelne). Lisaks Tallinnale toimuvad tugigrupid  Tartus, Viljandis, Võrus, Kuressaares, Paides, Jõgeval, Haapsalus, Keilas, Sauel, Pärnus, Raplas, Narvas (venekeelne) ja Jõelähtmel.

Kolme aasta jooksul on püütud leida aktiivseid inimesi üle Eesti, kel oleks ettevõtlikust ja soovi vabatahtlikuna tugigruppi vedada. Rõõm on tõdeda, et aina rohkem leiavad inimesed meid ise üles ja soovivad, et ka nende kodupiirkonnas toimuks dementsusega inimeste lähedastele mõeldud tugigrupp.

Oktoobris alustas uus tugigrupp Jõelähtme vallas Kostivere sotsiaalkeskuses. Novembris on plaanis jõuda dementsuse teemalise seminari ja lähedastele mõeldud tugigrupiga ka Sillamäele. Sillamäe tugigrupp on juba kolmas venekeelne tugigrupp. On tähtis, et iga inimene saab oma muredest ja rõõmudest rääkida emakeeles, et ükski mure ei jää lahenduseta või toetuseta keelebarjääri tõttu.

Jõelähtme tugigrupi avamiseelsel seminaril räägib dementsusest Hanna-Stiina Heinmets FOTO: Andres Tohver

Tavaks on saanud, et enne uue tugigrupi avamist toimub seminar, kuhu on oodatud kohaliku piirkonna spetsialistid, lähedased ja kogukond.  Seminaril räägime, kuidas dementsust ära tunda, kuhu pöörduda diagnoosi saamiseks, häiretest, mis võivad dementsusega kaasneda ja ravivõimalustest. Samuti räägitakse nii dementsusega inimeste kui nende lähedaste ja hooldajate toimetuleku toetamisest. Seminaril tutvustatakse kohaliku piirkonna sotsiaalteenuseid, mis võivad abiks olla dementsusega inimesele või tema lähedastele ning saab ülevaate Dementsuse Kompetentsikeskuse teenustest ja tegevustest.

Milleks on tugigruppe vaja?

Tugigrupp toob kokku lähedased, kellel on sarnased mured ja rõõmud, aitab suurendada enesetõhusust ja parandab vaimset tervist.

Tugigrupis käivad inimesed koos vabatahtlikult, seal saadakse emotsionaalset abi ja praktilist tuge läbi oma kogemuse ja teadmiste jagamise. Inimestel on võimalus  vahetada infot ja mõtteid ning saada kinnitust, et nende tunded on tavapärased, samuti aitab tugigrupp tulla toime ja vähendada stressi, häbitunnet ja muid negatiivseid emotsioone.

Tugigrupis kehtib konfidentsiaalsus reegel, see tähendab seda, et kõik mis tugigrupis on räägitud jääb tugigruppi. Me austame üksteist ja rõhu asetus on toetusel.

 Tagasiside tugigrupis osalenud lähedastelt

Tugigrupis osalenud inimesed on öelnud järgmist:

„Ma olen nii tänulik, et tugigrupp  on loodud, oleksin vajanud seda juba ammu – siis ei oleks ma asjadel lasknud nii kaugele areneda.“

„Ma ei ole enam oma murega üksi – olen leidnud sõbrad.“

„Dementsusega inimesega koos elamine on nii keeruline – seda saab  lõpuni mõista inimene, kes on samas olukorras elanud.“

„Ma elan tugigrupist – tugigrupini- sealt ammutan uut jõudu.“

„Tahan kindlasti edaspidi tugigruppi tulla, et teisi toetada, kuna ma ise olen saanud nii palju abi.“

Tugigrupid ja seminarid on tasuta ning neid korraldab Dementsuse Kompetentsikeskus ja MTÜ Elu Dementsusega. Kui oled oma piirkonda tugigrupi loomisest huvitatud, palun kirjuta info@eludementsusega.ee!