Pärnust 40 km kaugusel asuv Häädemeeste Eakate Kodu sai kolmanda hoolekandeasutusena dementsusesõbraliku asutuse märgise. Häädemeeste Eakate Kodu on osa kohalikust Häädemeeste valla kogukonnast ja sellega tugevalt seotud. Häädemeestel elavad dementsussündroomiga kliendid koos teiste eakate klientidega. On loodud hooliv ja sõbralik õhkkond, mille elanikud arvestavad üksteise vajaduste ja eripäradega.
Kodus on suur mõnus aed, kus kasvavad marjapõõsad, mustikad, lilled, nagu koduaias ikka. Kõrged peenrad sobivad taimede istutamiseks ka ratastooli kasutajatele. Käesoleva aasta aprillis avati uus juurdeehitus.
Hooldekodu elanikke alevikus teatakse ja tervitatakse. Tänu sellele võivad hooldekodu elanikud tunda end turvaliselt ka väljaspool koduseinu ja -aeda. Võetakse ette ühiseid jalutuskäike väljaspool hooldekodu, külastatakse kodukandi paiku. Kogukond toob juurvilju, piparkoogitainast jm tarvilist, mida naabitele tavapäraselt külakostiks viiakse.
Kogukonnast on asutuse igapäevaellu kaasatud kirikuõpetajad ja muusikaõpetaja. Isegi koroona ei ole hooldekodu kogukonnast isoleerinud — rahvatantsijad käivad õues akna taga tuju tõstmas ja päeva elevust toomas.
Häädemeeste täitis märgise saamiseks kõik kriteeriumid, tugevaimaks pooleks saamegi nimetada hoolekandeasutuse seotust kogukonnaga ning aktiivseid igapäevaseid tegevusi, mis aitavad dementsusega elanikel toetada identiteeti ning jätkata samasuguse hubase koduse eluviisiga ka siis, kui uueks koduks on saanud hoolekandeasutus. Häädemeeste Eakate Kodu igapäevaelu vahvate tegemistega saad kursis olla Facebooki kaudu.
Üldhooldusteenust pakkuvate asutuste dementsusesõbralikuks olemist tunnustava märgise saamiseks hinnatakse nelja valdkonda: asutuse väärtused, füüsiline ja sotsiaalne keskkond, tegevused ja üritused asutuses ning personali pädevus ja professionaalsus.
Märgise saamise tingimused on välja töötatud koostöös Tervise Arengu Instituudi, Sotsiaalasutuste Juhtide Nõukoja ning Sotsiaalkindlustusametiga. Täpsemat infot märgise tingimuste, eesmärkide ja taotlemise kohta leiab siit.
Esimese dementsusesõbraliku hoolekandeasutuse märgise sai oktoobris Benita Kodu, teine märgis anti novembris Koeru Hooldekeskusele.