Inspireeriv õppereis Hollandisse

Mai alguses külastas Dementsuse Kompetentsikeskus (DKK) Hollandit, et tutvuda sealse parima praktikaga dementsuse valdkonnas.

Konsultatsiooni- ja Ekspertiisikeskus (CCE)
Konsultatsiooni- ja Ekspertiisikeskus (CCE)

Esimene päev algas külastusega Konsultatsiooni- ja Ekspertiisikeskusesse (CCE) Gouda linnas, kus kohtusime keskuse koordinaatori Annemarie van Assendelfti ja juhtiva eksperdi Nienke Bekkema’ga.
CCE pakub ekspertnõu hooldusteenuse osutajatele keeruliste hooldusolukordade ja tõsise probleemkäitumise lahendamiseks. Kui hooldusteenuse osutajad satuvad ummikusse ja kliendi elukvaliteet on tõsises ohus, otsivad nad koos CCE-ga uusi perspektiive ja lahendusi.

CCE-l on ligikaudu 700 konsultandist koosnev võrgustik, keda kaasatakse vastavalt nende eriteadmistele. Nende hulka kuuluvad käitumisteadlased, psühhiaatrid, geriaatria spetsialistid, terapeudid ja õenduse spetsialistid.

Lisateavet nende tegevuste kohta leiab aadressil: https://cce.nl/

 

 

Kohtumisel Demenzieni organisatsiooni esindaja Patty van Belle’iga
Kohtumisel Demenzieni organisatsiooni esindaja Patty van Belle’iga

Päeva teises pooles suundusime Waddinxveeni, kus kohtusime Demenzieni organisatsiooni esindaja Patty van Belle’iga. Demenzien on spetsialiseerunud innovaatiliste hoolduslahenduste arendamisele dementsusega inimeste hoolduses, pakkudes väärtuslikke teadmisi ja tuge. Organisatsiooni Demenzieni eesmärk on tagada dementsusega inimeste väärikas elu ning tugevdada suhteid nende pereliikmete ja hooldajatega. Patty kinkis DKK meeskonnale oma uue raamatu, mis kindlasti rikastab meie teadmisi ja annab innustust uutele ideedele.

Lisateavet Demenzieni kohta leiate aadressilt: https://demenzien.nl/.

 

Odensehuis Andante keskuses
Odensehuis Andante keskuses

Teine päev algas sõiduga Utrechtisse, kus külastasime Odensehuis Andante keskust. Kohtusime koordinaator Karin Meijeriga, kes andis ülevaate kogukonnapõhisest lähenemisest. Odensehuis pakub tuge algava dementsusega inimestele ja nende lähedastele, võimaldades neil olla kodus ja nautida aktiivset elu. Keskus korraldab mitmesuguseid tegevusi, mis aitavad külalistel hoida vaimset elujõudu. Odensehuis loob koduse õhkkonna, kus inimesed tunnevad end väärtustatuna ja leiavad uut rõõmu ning tähendust elus.

Lisateavet nende tegevuste kohta leiab aadressil: https://inloophuisandante.nl/

 

Pärastlõunal suundusime Amersfoorti, et kohtuda Alzheimer Nederland esindajatega, sealhulgas organisatsiooni tegevjuhi Gerjoke Wilminkiga ning innovatsiooni regionaalse abi nõuniku Saskia Janseniga ning Odensehuizen riikliku koordinaatori Claudia Seversiga.

Kohtumine Alzheimer Nederland esindajatega
Kohtumine Alzheimer Nederland esindajatega

Alzheimer Nederland suunab oma tegevuse tulevikku, keskendudes dementsusesõbraliku ühiskonna loomisele ja parema elukvaliteedi tagamisele dementsusega inimestele ja nende lähedastele. Selle saavutamiseks keskendutakse viiele põhieesmärgile: uuringute läbiviimine, tugev toetusvõrgustik, laialdase nõustamise ja toetuse pakkumine, dementsusesõbraliku ühiskonna arendamine ning teadlikkuse ja mõistmise suurendamine.

Nad on koostöös vabatahtlike, dementsusega inimeste, hooldajate, annetajate, teadlaste, hoolekandeasutuste ja poliitikutega 2023 aastal palju saavutanud.

Lisateavet Alzheimer Nederlandi tegevuste kohta leiate siit: https://www.alzheimer-nederland.nl/

 

Cabauwse Molen
Cabauwse Molen

Kolmanda päeva veetsime külastades Cabauw keskmist veskit Lopikis, kus kohtusime Hanno van Harteniga. Veski on osa ajaloolisest ja kultuurilisest pärandist, kuid see külastus andis ka võimaluse arutleda kohaliku kogukonna rolli üle dementsuse teemal.

Rohkem infot: https://cabauwsemolen.nl/cabauwse-molen/

Viimane päev algas külastusega hooldekodusse Pieter van Foreest Delftis, kus pakutakse mitmeid dementsusele spetsialiseerunud teenuseid, muuhulgas dementsuse diagnoosimine. Sealne D-ZEP osakond pakub dementsuse ja väga tõsise probleemkäitumisega klientidele sobivat lähenemist turvalises ja koordineeritud keskkonnas eesmärgiga välja selgitada, mis probleemset käitumist põhjustab, et klient saaks peale ravi kohandamist naasta oma elukohta. Kohtusime osakonna juhataja Mandy Ruchtiga, kes tutvustas meile oma väga erilise osakonna töö spetsiifikat.

Fotol: sisehoov hooldekodust Pieter van Foreest
Fotol: sisehoov hooldekodust Pieter van Foreest

Rohkem infot: https://pietervanforeest.nl/specialistische-zorg/dementie-en-zeer-ernstig-probleemgedrag

 

Kokkuvõte

Hollandis elab hinnanguliselt 290 000 dementsusega inimest ja see arv kasvab statistika järgi 2040. aastaks enam kui poole miljonini. Oli väga inspireeriv ja muljetavaldav näha kui palju panustatakse selle valdkonna arengusse – dementsusesõbraliku ühiskonna loomisesse.

Külastus andis meile palju väärtuslikke teadmisi ja ideid dementsusega inimeste hoolduse ja toetuse parendamiseks Eestis. Saime kinnitust, et oleme õigel teel ja teeme olulist tööd.

Hollandi kogemus rõhutas interdistsiplinaarse lähenemise, kogukonna kaasamise ja uuenduslike lahenduste olulisust dementsusega inimeste elukvaliteedi tõstmisel. See oli samas ka suurepärane võimalus tutvustada meie tööd ja teenuseid ning leida uusi koostööpartnereid ja ideid. Saadud teadmised ja kontaktid loovad tugeva aluse tulevastele koostööprojektidele ja arengutele.

Suur tänu hollandi tippspetsialistile Rini Blankersile, kes meile selle suurepärase õppereisi korraldas ning tema sõbrale Cees Hagele, kes meid võõrustasid.

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole tooteid!
Jätka ostlemist
0