Abivahendid

Abivahendite taotlemine

Dementsusega inimese turvalisuse tagamiseks ja kadumise ennetamiseks on olemas erinevaid abivahendeid- hooldusvahendid (mähkmed, riiete, voodi ja muude pindade määrdumise kaitseks mõeldud linad, spetsiaalsed kombinesoonid, pesemiseks ja nahaprobleemide ennetamiseks vajalikud vahendid jne. Ka liikumisel ja söömisel saavad abiks olla erinevad vahendid, kindlasti on abistajale vajalikud libistuslinad ja tõsterihmad, kui inimese enese liikumisvõime on vähenenud.

Parimat nõu oskavad anda füsioterapeudid ja tegevusterapeudid, kes uurivad põhjalikult probleemi olemust ja igapäevast elukeskkonda, et soovitada sobivaimat abivahendit.

Abivahendeid saab nii osta kui ka rentida. Määratud puudeastmega patsiendile ning pensionärile toetab abivahendite soetamist ka riik. Riigipoolse soodustusega saab abivahendi ettevõttest soetada siis, kui on väljastatud abivahendi tõend. Alates 1. detsembrist 2020 ei pea kliendid enam abivahendi kaarti taotlema ega kaasas kandma, sest kogu info abivahenditehingute kohta liigub elektrooniliselt.

Abivahendeid on õigus määrata perearstil, eriarstil, tegevusterapeudil, füsioterapeudil või rehabilitatsioonimeeskonnal. Tõendile peab olema märgitud abivahendi nimetus, kirjeldus või abivahendi ISO-kood (näiteks ISO-kood 12.06.06 rulaator). Spetsialistil on soovitav on märkida tõendile abivahendi vajaduse põhjendus, mis aitab ennetada sotsiaalkindlustusameti spetsialistide poolt esitatavaid küsimusi ja kiirendab kompenseerimise otsuse tegemise protsessi.

Dementsusega inimese iseseisvust ja hooldust toetavad abivahendid ja teraapiad annab hea ülevaate erinevatest abivahenditest.

Erinevaid abivahendeid müüvad ja rendivad näiteks järgmised ettevõtted:

www.koduandur.ee

www.invaru.ee

www.abivahendikeskus.ee

www.terviseabi.ee

www.ortoosikeskus.ee