Mälu toetavad abivahendid ja kohandused

Enamik kerge kognitiivse häire või dementsuse diagnoosiga inimesi soovib võimalikult kaua iseseisvust säilitada ja oma kodus nii pikaajaliselt kui võimalik edasi elada. Süvenevad vaimsed ja füüsilised probleemid võivad siiski hakata järjest enam raskendama igapäevast turvalist toimetulekut. Kõikide kohanduste ja abivahendite puhul tuleb meeles pidada, et neid ei pruugi olla lihtne omaks võtta ja kasutama hakata. Siinkohal toimivad kindlasti paremini lahendused, mis on sulle juba varasemast tuttavad või mis on väga lihtsalt mõistetavad. Näiteks on vähetõenäoline, et inimene, kes ei ole oma elus kunagi kalendermärkmikku kasutanud, võtab selle haiguse süvenedes kasutusele. Probleemide ja küsimuste korral konsulteeri julgesti kliinilise neuropsühholoogi või tegevusterapeudiga.

  • Aseta ajas orienteerumist toetavad abivahendid nagu suur kell ja seinakalender nähtavale kohale.
  • Võimalusel kasuta kalendrit, kus on koheselt märgatav tänane kuupäev, näiteks punase ruuduga märgitud.
  • Koostada võib päeva-, nädala- või kuuplaani, mis tuleks riputada korteris nähtavale kohale. Päevaplaani koostamisel aruta selle sisu oma lähedasega eelnevalt läbi.
  • Igapäevane korduv rutiin aitab toimetulekut säilitada.
  • Nägemis- või tajuprobleemide korral sobib rääkiv kell.
  • Tegevuste õigeaegseks alustamiseks ja lõpetamiseks saab kasutada äratuskella või nutitelefoni meeldetuletusi, munakella. Nende seadistamiseks on su lähedasel tõenäoliselt abi vaja.
  • Telefoni kasutamise lihtsustamiseks on müügil kohandatud telefonid, kus helistamiseks piisab lähedase pildile vajutamisest. Otsevalimise funktsioon aitab lihtsustada ka tavaliste mobiiltelefonide kasutamist.
  • Olulisi asju nagu võtmed, rahakott või mobiiltelefon hoida ühes kindlas kohas.
  • Kõige olulisemate esemete (nagu võtmed ja rahakott) külge on võimalik panna leidmist lihtsustavad andurid.
  • Tihti vajaminevaid esemed (näiteks prillid, mobiiltelefon) võib ka kotikesega kaela riputada
  • Aseta esemed kohtadesse, kus tavaliselt neid vaja läheb, vältimaks liigset otsimist (näiteks kastekann lillede juurde või prillid kirjutuslauale).
  • Paigutage esemed, mida inimene sagedamini kasutab nähtavale kohale nt. tee ja teepakikesed asetage teekannu juurde.
  • Ravimite õigeaegseks võtmiseks saab kasutada dosaatoriga, nädalapäevade jaotusega või elektroonilist ravimikarpi või apteegist ravimite personaalse pakendamise teenust.
  • Kasutada seadmeid, millel on automaatne väljalülitamine näiteks pliidivalvur
  • Mitmeosaliste tegevuste (näiteks helistamine, TV-puldi käsitlemine) puhul võib olla abi lühikeste ja konkreetsete tegevusjuhiste kirjapanemisest. Nummerda tegevussammud ja aseta juhend kohta, kus su lähedane selle vajadusel leiaks.
  • Sildid, nimetused sahtlitel ja esemetel aitab paremini asju leida.
  • Korras kodu ja asjade hoidmine kindlates kohtades aitavad vajalikke esemeid kiiremini leida.
  • Vähenda koduses keskkonnas müra ja muid segavaid tegureid (näiteks raadio, televiisor).

 

Mälu toetavad abivahendid:

Kalender märkmik

Saadaval raamatupoodides ja kontoritarvete osakondades

Kleepuvad märkmepaberid

Neid saab kleepida meeldetuletuseks igale poole – kappidele, ustele, karpidele jne. Kui tegevus on lõpetatud, visatakse kleeps ära. Saadaval hästi varustatud kauplustes.

A4 paberist lamineeritud tahvlid

Neid saab kinnitada nt kraanikausi juurde, tegevuste järjestuse käte pesemise meelde tuletamiseks või välisukse kõrvale, et mitte unustada välja minnes lukustada ust, rahakotti, ostunimekirja ja võtmeid. Saab ise valmistada ja lamineerida.

Magnettahvel külmkapile

Tahvlile on võimalik kirjutada ja jätta jooksvalt vajalikku infot (nt päevaplaani) ning meeldetuletusi. Tahvleid võib küsida bürootarvete kauplustes.

Nimesildid

Riietele ja jalatsitesse kleebitavad või triigitavad nimesildid, kuhu on trükitud inimese nimi ja telefoninumber.

Dosaatoritega tabletikarbid

Karbis on iga päeva jaoks eraldi lahter, mis aitab jälgida, kas rohud on juba võetud. Mõned mudelid on elektroonilised, saab määrata alarmiga meeldetuletuse. Mõned väikesed variandid leiab kohalikest netikauplustest või apteekidest, mahukamaid karpe tuleb tellida välismaalt.

Munakujuline taimer

Taimeriga äratuskell, mida saab helisema panna kuni 60 minuti ulatuses.

yytxkrds

Suure numbrilauaga kell

Suure selge numbrilauga kell aitab dementsusega inimesel ajas paremini orienteeruda. Saadaval kontoritarvete kauplustes ja internetipoes.

Suure ekraani ja nuppudega mobiiltelefon või lauatelefon

Suure selge numbrilauga kell aitab dementsusega inimesel ajas paremini orienteeruda. Saadaval kontoritarvete kauplustes ja internetipoes.