Alzheimeri kuu Kogemuskohvik: Mis möödas, see meelest?

Kuupäev

19. september 2024 (Neljapäev)

Kellaaeg

18.00

Aadress

Tallinna vanalinna kohvik Maiasmokk

Dementsus on eakate inimeste puude ja abivajaduse peamine põhjus, mõjutades peaaegu kaheksat miljonit inimest Euroopa Liidus. Kõige levinum dementsuse vorm on põhjustatud Alzheimeri tõve poolt – seda arvatakse olevat lausa üle 50% juhtudest. (Alzheimer Europe).

Septembri kogemuskohvikus võtame ülemaailmse Alzheimeri teadlikkuse kuu puhul

fookusesse vaimse võimekuse ja dementsuse suhte. Arutame ühiselt, kuidas ühelt poolt normaliseerida ning teisalt ennetada vaimse võimekusega seonduvaid väljakutseid, eriti kui mängu tulevad vananemine ja dementsus.

Ootame Sind 19. septembril kell 18.00–19.30 Tallinna vanalinna kohvikusse Maiasmokk, kuhu tulevad ettekanneteks ja aruteluks külla:

Marju Kõivupuu, PhD, Tallinna Ülikooli maastiku ja kultuuri keskuse vanemteadur, folklorist, kultuuriloolane ja kirjanik.

Tiina Tambaum, PhD, Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži sotsiaalgerontoloogia lektor ja magistriprogrammi “Kogukonnatöö vananevas ühiskonnas” kuraator.

Kavas on:

17.30 Kogunemine – kohv ja suupisted

18.00 Kas Alzheimeri tõve ja dementsuse vahele võib panna võrdusmärgi? – MTÜ Elu Dementsusega juhatuse liige Chris Ellermaalt

18.10 Vananemisest ja dementsusest pärimustekstide ja 21. sajandi argikeele näidete varal  – Marju Kõivupuu
18.25 Vananemine algajatele – vananemisteaduslikult! Kuidas targalt vananeda ja vaimset vormi hoida?  – Tiina Tambaum

18.40 Arutelu – Kuidas seljatada vananemise ja dementsuse valehäbi? Arutlevad Marju Kõivupuu ja Tiina Tambaum. Modereerib MTÜ Elu Dementsusega liige, kommunikatsiooniekspert Sirli Peepson.

19.25 Kokkuvõte ja koduteele asumine

Kogemuskohvik on kohtumispaik MTÜ liikmeskonnale, dementsusega inimestele, nende lähedastele, valdkonna spetsialistidele ja teistele huvilistele.

🔔 Anna palun oma tulekust teada ning esita kõnelejatele küsimusi 16. septembriks veebivormi kaudu https://forms.gle/JE2DtWqwsCycWVM79.

Ootame Sind! 

MTÜ Elu Dementsusega

Kõnelejatest

Marju Kõivupuu, PhD, on Tallinna Ülikooli maastiku ja kultuuri keskuse vanemteadur, folklorist, kultuuriloolane ja kirjanik, kelle uurimishuvid on seotud inimese ja looduse/maastiku suhete ning kultuuripärandi teemaderingiga. Lisaks tegeleb Kõivupuu surmakultuuri ja rahvameditsiini uurimisega. Ta on oma uurimisvaldkondades avaldanud rohkelt raamatuid ning olnud paljude kultuuri- ja folklooriteemaliste tele- ja raadiosaadete (kaas)autor. Mitmete tunnustuste seas on Kõivupuu nimetatud aasta kodanikuks (2013) ning pälvinud Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Tiina Tambaum, PhD, on Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor ja Eesti demograafia keskuse teadur, magistriprogrammi “Kogukonnatöö vananevas ühiskonnas” kuraator. Tambaum on välja töötanud põlvkondadevahelise koostöö töövahendeid, sh digioskuste juhendamise metoodika mitteprofessionaalidele ja telefoniseltsi metoodika. Ta on „Gerontoloogia õpiku“, „Vabatahtliku seltsilise käsiraamatu“, „Third International Handbook of Lifelong Learning“, “International Handbook of Participatory Approaches in Ageing Research” kaasautor. Tervisedenduse Ühingu andis Tambaumile „Aasta 2021 Tervisesõbra“ tiitli.

Rahvusvaheline Alzheimeri kuu ja päev
Iga aasta septembris tähistatakse ülemaailmselt Alzheimeri teadlikkuse kuud, mille raames ühendavad inimesed, organisatsioonid ja huvikaitseühendused oma jõud, et tõsta teadlikkust ja võidelda Alzheimeri tõve ja igat tüüpi dementsuse ümber püsiva häbimärgistamise ja diskrimineerimise vastu.

Alzheimeri kuu tipneb 21. septembril tähistatava Alzheimeri päevaga. Eestis on võimalik mitmete Alzheimeri kuu ja päeva ürituse seas osaleda 19. septembril toimuvas MTÜ Elu Dementsusega Kogemuskohvikus või toetada MTÜ huvikaitse- ja teadlikkust tõstvat tegevust Ma Armastan Aidata keskkonnas – https://eludementsusega.ee/armastan-aidata/.

MTÜ-st
MTÜ Elu Dementsusega on juhtiv dementsusega inimestele ja nende lähedastele teavet ning huvikaitset pakkuv selts Eestis. Ühendades 2016. aastast dementsusega inimeste lähedasi ja valdkonnas töötavaid spetsialiste, on MTÜ ainus sõltumatu strateegiline partner riigile ja rahvusvahelistele organisatsioonidele Eesti patsientide ja lähedaste esindamisel ning neile värskeima praktilise info ja toe jagamisel dementsuse valdkonnas. Esindame Eestit valdkondlikes rahvusvahelistes organisatsioonides ja võrgustikes nagu Alzheimer Europe ja Alzheimer’s Disease International.

Ühingu missiooniks on huvikaitse eestkõnelejana olla suunanäitajaks dementsusega inimeste sõbraliku ühiskonnaloomisel. Väärtustades armastust, väärikust, hoolivust, rõõmu ja hingetarkust, on ühingu visiooniks luua Eesti, kus dementsusega inimesed on väärtustatud ja nende elu toetatud.

➡️ Vaata lisa: https://eludementsusega.ee.

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole tooteid!
Jätka ostlemist
0