Septembrikuus tähistati rahvusvaheliselt Alzheimeri päeva. Selle raames korraldas Dementsuse Kompetentsikeskus üle Eesti seminare “Märka mäluhäirega inimest”, mis toimusid Jõgeval, Jõhvis, Hiiumaal, Raplas ja Viljandis. Lisaks toimusid veel Dementsuse Sõprade infotunnid ning septembrikuud jäi lõpetama konverents „Dementsusega inimese teekond ja teekaaslased“, mis leidis aset Pärnus Estonia Resort Hotel & Spa konverentsikeskuses 28. septembril 2022.
Kui seminaridele olid oodatud kõik, keda dementsuse teema puudutab, siis konverentsile ootasime osalema just spetsialiste – dementsusega inimeste igapäevaelu toetajaid. Suur tänu kõigile, kes osalesid!
Konverentsi eesmärk oli näidata läbi erinevate vaatenurkade dementsusega inimese ja tema lähedase elu Eestis ning võimaldada spetsialistidel läbi oma kogemuste jagamise leida lahendusi probleemsetele kohtadele.
Konverentsipäeva juhatas sisse Dementsuse Kompetentsikeskuse juht Pipi-Liis Siemann, kes andis üle soojad tervitussõnad kõigile osalejatele ning seejärel tegi sissejuhatava ettekande teemal “Dementsusega inimese teekond”, milles kirjeldas dementsusega inimese ja tema lähedaste enimesinevaid ohukohti ning lahendamist vajavaid olukordi ning arutles, milline võiks olla helgem teekond dementsusega inimese elus.
Seejärel kõneles SA Viljandi Haigla sisearst Eleri Luhamets, kes tegi ettekande teemal „SA Viljandi Haigla mälukliiniku tulevikuplaanid“.
Argo Soolep Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist ja Eduard Ristoja Terviseametist kõnelesid hooldusdefitsiidist ja üksildusest, kus tõstatasid küsimuse, kas vajame sotsiaalset kiirabi? Sellele järgnes paneelarutelu teemal “Dementsusega inimene ohutult kodus ja ühiskonnas”, kus erinevatel ohutusteemadel- kuidas ja kes peaks selle tagama, arutlesid Ingrid Alt, perearst; Chris Ellermaa, lähedaste esindaja MTÜst Elu Dementsusega; Maarika Kurrikoff, Tartu Linnavalitsuse hoolekandeteenistuse juhataja; Marju Metsaots, Lääne päästekeskuse ennetusbüroo ennetuspartner ja Alar Abel, Põhja-Pärnumaa valla piirkonnapolitseinik. Paneelarutelu juhtis Hanna-Stiina Heinmets, tegevusterapeut ja koolitaja. Kuulajaid liigutas ja pani sügavalt mõtlema filosoofiadoktori Merle Variku ettekanne teemal “Elu koos dementsusega lähedasega”, milles ettekandja tõi välja dementsusega inimeste lähedaste vaatenurki ja kogemuslugusid. Konverentsipäeva teises pooles toimusid töötoad ning nende esitlused ja arutelu. Osalejad arutlesid töötubades ajutervise hoidmine ja mälukeskuste loomise vajaduse üle ning dementsusega inimeste märkamise, toetavate teenuste disaini üle. Toodi nii häid kui kahjuks ka halbu näiteid, mille tulemusena said kirja soovitused ja lahenduskäigud, mida edaspidi töös kasutada.
Konverentsi „Dementsusega inimese teekond ja teekaaslased“ ettekandeid saab järele vaadata siit: https://vimeo.com/755761650
Töötubades said osaleda vaid konverentsil füüsiliselt osalenud ning töötubade kokkuvõtetega saab tutvuda varsti ilmuva ajakirja vahendusel.
Konverentsi pildigalerii on leitav SIIT
Fotod: Teet Reier
Töötubades said osaleda vaid konverentsil füüsiliselt osalenud ning töötubade kokkuvõtetega saab tutvuda varsti ilmuva ajakirja vahendusel.
Konverentsi pildigalerii on leitav SIIT
Fotod: Teet Reier