Terapeutiline aiandus

Terapeutilise aianduse eesmärk on inimese vaimse ja füüsilise heaolu suurendamine läbi aktiivse või passiivse kaasatuse aiandustegvustesse. Terapeutilise aianduse programme tehakse nii tervishoiu-, rehabilitatsiooni- kui hoolekandeasutustes, aga ka eesmärgiga liita kogukonda või kaasata haavatavamaid ühiskonnaliikmeid.  Terapeutilise aianduse programmi läbi viiv inimene peaks omama vastavat väljaõpet ja teadmisi.

Aiandustegevuste mõju  kerge kognitiivse häire või dementsusega inimesele

Vaimse tervise häiretega inimeste toetamisel on aianduse kasutamisel pikk ajalugu. On leitud, et aiandusega tegelemine soodustab vaimset ja füüsilist heaolu – tegemist on eksperimentaalse õppimisega, kus jõutakse käega katsutavate tulemusteni. On täheldatud, et aiandusega tegelemine vähendab depressiooni ja ärevust, parendab emotsionaalset heaolu ja füüsilist tervist. Aiandus on kättesaadav ning tegevuste valik on väga lai, mis annab võimaluse leida sobiv lähenemine igale inimesele, Aiategevused on sobilikud olenemata inimese east või võimetest, neid saab läbi viia nii õue- kui ka tubastes tingimustes ning see kutsub esile varasemaid mälestusi ja n.ö unustatud oskusi.

Siiski, vaatamata positiivsetele mõjudele, millega aiandust seostatakse, võib kognitiivne häire olla ka piiranguks sellistes tegevustes osalemisel. Keskendumishäired, raskused tegevuses püsimisel, madal füüsiline võimekus, agressioon ja tahtlik või mittetahtlik keskkonna lõhkumine võivad pärssida  inimeste osalemist ja kaasamist aiandustegevustesse. Nende riskide maandamiseks tuleb oma tegevus hoolega läbi mõelda alustades kasutatavate taimede valikust ning lõpetades keskkonna sobilikkuse ja personali valmisoleku hindamisega.

Ka Eestis on võimalik terapeutilise aiandusega tegeleda

Tallinna kogukonnaaedades eelmisel aastal alguse saanud terapeutilise aianduse grupid toimuvad ka sel aastal ning ootame oma Laagna, Mustamäe ja Ameerika kogukonnaaedade peenarde vahele liituma uusi huvilisi.

Tegu on toredate iganädalaste kohtumistega, kus saab veeta aega värskes õhus kesk rohelust, õppida paremini tundma taimemaailma ning suhelda ja tegutseda koos teiste kogukonnaliikmetega. Lisaks aiandustegevustele on igal kohtumisel ka lisategevus, mis on üht- või teistpidi aiataimede ja loodusega seotud. Täpsem ajakava on välja toodud artikli lõpus.

Tavaliselt on grupi suuruseks kuni 10 inimest ning enamasti on osalejateks ümbruskaudsed elanikud. Seni on noorim osaleja olnud 8-aastane ja vanim 87-aastane ehk seltskond on kirju ning igaühel on oma ainulaadne panus grupi toimimisse. Kuna osalejaid on nii eesti- kui võõrkeelseid, siis suhtleme põhiliselt nii eesti kui vene keeles. Valmisolek on suhelda ka inglise keeles.

Osalema on oodatud kõik olenemata vanusest või kogemusest ja osalemine on tasuta, kuid oluline on oma osalemissoovist ette teada anda. Nii on kindel, et kõik mahuvad ära ning kõigile jagub tegevust ja materjale.

Juulikuiste kohtumiste ajakava Tallinnas

Laagna aed (Võru 11) kell 18:00

7.07 Valmistame taimepressi taimede kuivatamiseks. Korjame ilusaid õisi ja lehti, mida pressi vahele kuivama panna. Hiljem saame neid kasutada paberi valmistamisel.

14.07 Räägime ravimtaimedest, kuidas neid korjata ja säilitada. Tuvastame aias kasvavaid ravimtaimi ja teeme taimeteed. Räägime kuulsast raviseenest mustast pässikust ja proovime musta pässiku teed.

21.07 Valmistame vanapaberist uue omapärase paberi. Võimalus teha seemnepaberit või kaunistada oma paberit kuivatatud taimedega.

28.07 Tutvume eeterlike õlidega ja räägime, kuidas kasutada neid enese ja aia eest hoolitsemisel. Teeme käemassaaži ning valmistame lõhnakotikese riidekappi.

Mustamäe aed (Ehitajate tee 82) kell 10:00

8.07 Valmistame taimepressi taimede kuivatamiseks. Korjame ilusaid õisi ja lehti, mida pressi vahele kuivama panna. Hiljem saame neid kasutada paberi valmistamisel.

15.07 Räägime ravimtaimedest, kuidas neid korjata ja säilitada. Tuvastame aias kasvavaid ravimtaimi ja teeme taimeteed. Räägime kuulsast raviseenest mustast pässikust ja proovime musta pässiku teed.

22.07 Valmistame vanapaberist uue omapärase paberi. Võimalus teha seemnepaberit või kaunistada oma paberit kuivatatud taimedega.

29.07 Tutvume eeterlike õlidega ja räägime, kuidas kasutada neid enese ja aia eest hoolitsemisel. Teeme käemassaaži ning valmistame lõhnakotikese riidekappi.

Ameerika aed (Koidu 80) kell 17:00

8.07. Üksteise ja aiaga tutvumine. Peenra rajamine istutuskasti (seemnete külvamine, taimede istutamine, kastmine). Teeme hooajalistest saadustest väikese snäki ja joogipoolise seltskonnas nautimiseks.

22.07. Taimed tervise ja ilu heaks. Ravimtaimed, nende korjamine, tee ja teiste saaduste valmistamine. Tutvume eeterlike õlidega ja räägime, kuidas kasutada neid enese ja aia eest hoolitsemisel. Teeme käemassaaži ning valmistame lõhnakotikese riidekappi.

Terapeutilise aianduse grupiga liitumiseks võtke, palun, ühendust:

Ella Kari

56096030

ella.kari@hotmail.com

Kohtumisteni aias!