Hoolekandeasutuste sisekoolitajate dementsuseteemaline koolitus

2018. aastal alustas Tervise Arengu Instituut dementsuseteemalise pilootkoolitusega hoolekandeasutuste töötajatele. Koolitusel osales 12 inimest kokku 6 hoolekandeasutusest, erinevatest Eesti piirkondadest.  Hetkel toimuval koolitusel osaleb 8 hoolekandeasutust.

Dementsusspetsiifilisel koolitusel on ühendatud teoreetiline ja praktiline õpe, eesmärgiks tõsta teenuse kvaliteeti kliendi jaoks. Kõigi teemade puhul arvestatakse dementsuse spetsiifikaga, et pakkuda osalejatele võimalikult palju tuge dementsusega inimestega töötamisel.

Koolitus toimus 10 moodulis ning teemad, mida koolituse lõpetanud valdavad, on: dementsussündroom, selle diagnoosimine ja ravi;  kontakti loomine ja suhtlemine dementsusega kliendiga ning probleemse käitumise ennetamine. Koolitusel antakse teadmiseid, kuidas võtta klient vastu, koostada hooldusplaan, toetada toimetulekut ja aktiveerida. Väärikas elukaare lõpp ja leinatöö on samuti käsitletud. Eraldi tähelepanu all on tööeetika, lähedaste kaasamine, hooldaja eneseabi ja õppijate motiveerimine.

Kodutööna tuleb uued oskused praktikasse rakendada ja iga osaleja peab läbi viima ka oma asutuses vastava õppepäeva.  Eelmisel aastal toimus asutustes 10 sisekoolitust ning lisaks 12-le koolitusel osalenule said 132 sisekoolitusel osalenud hoolekandeasutuse töötajat dementsusealaseid teadmisi.

Järgmine koolitus algab 2020. aasta esimesel poolel ning lisainfo ilmub lähiajal Tervise Arengu Instituudi kodulehel.

Koolitus toimub Euroopa Sotsiaalfondi meetme „Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused” raames ja selle maht on 160 tundi.