2019 aasta alguses Eestis esmakordselt toimunud mälukohvikud on dementsusega inimeste perede poolt hästi vastu võetud ning kaheksandat korda toimuv mälukohvik avab uksed 2. augustil Hiiumaa kohvikutepäeval Sõru Muuseumis.
Tugigruppide alguspäevadest pidevalt kaasas hõljunud mälukohviku idee on sellel aastal teoks saanud. Omastehooldajatelt on tulnud soove minna üheskoos oma dementsusega lähedasega kohta, kus on turvaline atmosfäär ning kus keegi ei pane pahaks erilist või teistmoodi käitumist. Mälukohvikus saavad mõnusalt koos olla ja suhelda dementsusega inimesed, nende lähedased ja kogukonna liikmed. Kõik, kes soovivad neid inimesi aidata, on oodatud kohvile.
Dementsuse sündroomi all kannatavad inimesed peavad iga päev toime tulema raskustega, mis nende tervislik seisund neile põhjustab. Nad peavad kohanema ja hakkama saama pidevalt muutuvas maailmas, kus iga päev on vaja kiirelt tegutseda, vastuseid anda, meelde jätta ja õppida. Kuid just need oskused dementsuse sündroomi korral järkjärgult kaovad ning see põhjustab segadust ja abitust. Lihtsalt kellegagi vestlemine võib olla märkimisväärselt suureks abiks dementsuse sündroomiga inimesele või omastehooldajale. Kokku tullakse selleks, et luua tutvusi, toetada ja nautida koosolemist.
Mälukohvikute idee pärineb Euroopast ja Eestis alustasid esimesed kohvikud Tallinna Teletornis, Kumu Kunstimuuseumis ja Saue Päevakeskuses. Kokku korraldasime 7 kohvikut, kuhu iga kord tuli kokku täpselt nii palju inimesi kui eeldasime – keskmiselt 25 inimest.
Mälukohvik on mõeldud suhtlemiseks, kuid on väga hea, kui mälukohvikus on ka programm või teema, millele keskenduda, see loob meeleolu ja põnevust. Esimesel korral Teletornis tutvusime Dolores Hoffmanni vitraažiga, teisel korral näitusega „Geeniaalne“ ning kolmandal korral tegime Teletorni õuelala pannkoogi-hommikut. Kumus tutvusime kunstiteostega, millel kujutati muusikat ja korraldasime soovikontserdi. Teisel kohvikuüritusel tutvusime kunstiteostega, millel oli kujutatud toitu ja valmistasime ise tervisliku salati.
Saue päevakeskuses aga kohtuti toreda hobikunstiku Mall Lauriga ning õpiti Hiina enesemassaaži võtteid.
Suvel, 2. augustil aga reisis mälukohvik Hiiumaale kohvikutepäevale Sõru Muuseumisse.
Mälukohvikute tegevust saad toetada annetuskeskkonnas ArmastanAidata!
Kirjutanud: Hanna-Stiina Heinmets, Mälukohvikute idee algataja, eestvedaja ja korraldaja, MTÜ Elu Dementsusega juhatuse esimees